Minden kedves olvasómnak, az ő szeretteiknek, két- és négylábú barátaiknak békés, meghitt Ünnepeket kívánok!
2010. december 24., péntek
... Karácsony...
Minden kedves olvasómnak, az ő szeretteiknek, két- és négylábú barátaiknak békés, meghitt Ünnepeket kívánok!
2010. november 6., szombat
...Parkok, kertek, növények...- 2.
Az egyik kapunál egy ilyen érdekes szerkezeten zötyögtünk át az autóval. Ez az őzek, szarvasok ellen védi a gondosan ápolt növényzetet, mert hogy ők állítólag nem szívesen botladoznak át rajta. Azért legalább egy őzet láttunk a park területén belül is, tehát a védelem nem tökéletes...
A bájos kisvasúttal egy húszperces utat lehet megtenni a kanyargós síneken, miközben pöfög és sípol, átmegy "hegyen"- völgyön, hídon és alagúton... tisztára, mint az igazi.
Ekkora hatalmas lepkék látogatják kedvenc virágjaikat - ők szabadon, de van egy zárt lepkebirodalom is, telis-tele szebbnél szebb pillangóval.
(Fogalmam sincs, hogy sikerült ilyenre csinálnom ezt a fotót, de jópofa, hogy a lepke kétszer akkora rajta, mint az unokám feje:-)))
Néhány kicsinyítésmentes kép a park részleteiről:
http://www.flickr.com/photos/stiglice/
Ez a park sokak kedvence lehet, mert egy egész csoport alakult a Flickr-en az itt készült fotók számára. Akit érdekelnek a szép természetfotók, nézzen bele, érdemes:
2010. november 2., kedd
...Parkok, kertek, növények... 1.
Az USA-ban nekem meglepetést okozott (nyilván az alultájékozottságom folytán), hogy mennyi és milyen gyönyörű, ápolt parkjuk, ízléses növénykompozicióik vannak a városokon kívüli, de az azon belüli, amúgy forgalmas területeken is.
Washingtonban, amikor napokon keresztül loholtam egyik múzeumba be, a másikból ki, az "útbaeső" Haupt Gardenbe többször is betértem egy kis gyönyörködés és felüdülés céljából.
Különleges klímájának és a gondos ápolásnak köszönhetően a növényvilága igen gazdag és szépséges, de a kertben számtalan napos vagy árnyékos, vizes vagy száraz pihenőhelyet is igénybe lehet venni.

2010. november 1., hétfő
Amish vidék - 2.
Amish vidék - 1
(Egészen őszintén: azért veszem rá magam nehezen egy újabb blogbejegyzésre, mert nagyon komplikált és időigényes a fotók beillesztése. Biztosan én bénázok el valamit, hogy ennyit kell vele szenvednem, de még mindig nem jöttem rá egy flottabb megoldásra...)
Ha választanom kellene, mi tetszett a legjobban a három hét alatt, a "Legérdekesebb" kategóriában az Amishoknál tett látogatás nyerne.
Innen-onnan felcsipegetett ismereteim alapján volt némi elképzelésem róluk, de jó volt látni személyesen is.
A legtöbb időt egy információs központjukban töltöttük el, ami a turisták számára készült múzeummal, állatokkal és egyéb látnivalókkal. Jópofa volt, hogy ez a skanzen egy modern bevásárlóközpont tőszomszédságában helyezkedik el, külön parkolóval az autóknak és a buggy-knak, azoknak a kis lovaskocsiknak, amelyekkel ők közlekednek.

2010. szeptember 17., péntek
... Baltimore, USA, 2010...2.

A videót se hagyjátok ki, amit egy édességet áruló standnál csináltam. A termék felejthető - valami nagyon édes, karamelles izé -, de a show frenetikus. A videó csak egy rövid része annak a kb. tíz percnek, amit volt szerencsém élvezni a helyszínen:
http://www.flickr.com/photos/stiglice/4999232206/in/photostream/
2010. szeptember 7., kedd
... Baltimore, USA, 2010...1.
Amikor biztossá vált, hogy utazom az Óperencián túlra, rögtön felhorgadt bennem a feneketlen telhetetlenség: az unokákon, családon, költelező látnivalókon kívül még két dolgot nagyon szerettem volna látni saját szememmel. Az egyik az un. "thrift store" intézménye, a másik pedig néhány kortárs mozaik (na, esetleg még 1-2 "garage sale"...).
Mintegy 3 éve látogatom ui. a Flikr-en a mozaikos csoportokat, ahol sok virtuális mozaikos ismerősöm van és még több általuk készített mozaik, amiket szívesen megnéztem/megtapogattam volna személyesen. A "thrift store"-ról is tőlük hallottam: fillérekért igenjó cuccokat vásároltak itt, egyrészt a mozaikjaikhoz, másrészt a lakásukba.
Fiam gondoskodott róla (imádom!), hogy minden kívánságom teljesüljön!
A "thrift store" tulajdonképpen olyan, mint a régi Bizományi Áruház Vállalat üzletei voltak: minden használt cucc, ömlesztve - csak a poggyászom erősen korlátozott mérete és a repülőtársaságok gonoszsága intett önmérsékletre...
Kortárs mozaikot, olyat, amit virtuálisan is ismertem már, pedig itt láttam, Glyndonban:
http://www.marylandmosaics.com/gallery_artwork.php
Ebben az üzletben azzal is szembesülhettem, milyen a kínálat, amikor egy üzletben direkte mozaikosoknak tartanak cuccokat... nyam-nyam... Itt már az ostoba repülőtéri diktatúra se álhatta utamat: vettem néhány (jó nehéz) apróságot.................
(Az üzletet Baltimore felé menet ejtettük útba, merthogy arrafelé volt... Mármint ugyanabban az államban, a térkép szerint nem is messze... Utólag Moszkvára asszociáltam: ott mondták mindig a járókelők, ha megkérdeztük, hol van ezmegaz, hogy "nyedalekó"... na ez is kb. úgy esett útba...)
Nade!
Innen Baltimore-ba érkeztünk ... hamarosan... ott meg aztán...
(Itt egy pillanatra megállok, mert feltétlenül meg kell emlékeznem kismenyem hősiességéről is. Az egy dolog, hogy fiam a napi munka után elvezeti az autót párszáz mérföldre a kedvemért min. kétnaponta, de ezeket a párszáz mérföldeket a menyem a hátsó ülésen, két gyerekülés közé préselve utazta végig, miközben én az anyósülésen pöffeszkedtem kényelmesen! Őt is imádom!)
Szóval, egy késő délután leparkoltunk Baltimore belvárosában, és mit látok szemben:
2010. szeptember 6., hétfő
...Annapolis (USA, 2010),...
Kis utcák, még kisebb, szép, régi házak és ismét rengeteg park, virág ...
Az alábbi képen látszik, milyen szoros barátságban parkolnak az autók a kisebb-nagyobb jachtokkal a városka közepén:
(Néhány további kép: http://www.flickr.com/photos/stiglice/sets/72157624765865127/ )
2010. szeptember 4., szombat
... Washington DC, 2010. augusztus ... 2....
Lelkes krimirajongóként nem hagyhattam ki a Crime and Punishment múzeumot, pedig ez egyike azoknak a nagyon keveseknek, ahol kemény pénzeket kérnek el a belépésért. Nem bántam meg, ez is profin megcsinált, élvezetes, informatív, szórakoztató volt. Sok volt ugyan a nekem ismeretlen híres amerikai bűnöző, rajtuk lazán túlléptem, de tetszettek a különböző tematikus bemutató részlegek. Ha olyan ambicióim lettek volna, megtanulhattam volna pl. széfet kinyitni (lehet, meg fogom még bánni, hogy nem éltem a lehetőséggel???).
Ezen a táblán leírják, hogyan kell füllel kifigyelni a széfzár jellegzetes kattanását a megfelelő számoknál, majd - a képen nem látszik -, egy beépített széf zárját megpróbálhattad kinyitni és ha sikerült, az ajtó kitárult és hatalmas aranytömbök látványa volt a jutalmad.
Ki lehetett próbálni egy rendőrmotort, ami billegett és szirénázott, meg minden... fiúgyerekek hosszú sora várta a lehetőséget...
Virtuálisan üldözhettél rendőrautóval bűnőzőkkel tömött járművet, vagy kipróbálhattad, milyen gyorsak a reflexeid: amikor a gonosz lesből váratlanul rád tüzel, le bírod-e lőni az elektronikus (de kézbevehető), valódinak tűnő pisztolyokkal, puskákkal. Itt főleg meglett férfiak, családapák tolongtak...
Csak érdekességképpen mutatom a hatékony bűnüldözés egyik példáját: Al Capone és egy másik híres rabló mellett örök hírnévre tett szert Pep, Pennsylvania kormányzójának kutyája, akit maga a kormányzó ítélt börtönbüntetésre, mert megölte a felesége dédelgetett macskáját.
Az egész múzeumban sötétség honol, vérfagyasztó zajok és zenék dübörögnek a füledbe, gázkamra, kínzó és kivégzőeszközök között vezet az utad, de ha egy elvetemült (v. gyanútlan) szülő mégis kisebb gyerekekkel merészkedik be, ők se maradnak hasznos információ nélkül (már amennyiben eszméletüknél vannak az első néhány méter után még): apró gyermekek kézmagasságában fontos, tanító jellegű interaktív táblácskák vannak elhelyezve.
Mint pl.:
Mit teszel, ha egy idegen bácsi cukorral kínál és magával hív?
A. Össze-vissza puszilgatom és boldogan elmegyek vele bárhová.
B. Csúnyán nézek rá, mert utálom azt a fajta cukorkát.
C. Elszaladok és megkeresem a legközelebbi rendőrt, akinek elmesélem a történteket.
Nem ennyire szörnyű persze, de 10 évnél fiatalabbaknak azért nem ajánlom:-)))
Kívülről körbesétáltam a Capitoliumot is, de vele most nem fárasztom a hős olvasót, inkább ezzel a szép kovácsoltvas pad-lugas kompozicióval, ami közvetlenül mellette található, a parkban és ami egészen kivételesen (de tényleg!) egy ici-picit rozsdás volt. Nem is értem, mikor mindent annyira kínosan rendben tartanak, miért pont ez volt mostohagyerek? Mindegy, nekem így is tetszett.
Innen a pályaudvar irányába sétáltam, ami tényleg fantasztikus építmény és (nekem) sokkoló látvány volt belülről.
Egyrészt szépséges, másrészt, nem csalás, nem ámítás, valóban enni lehet a padlóról... Mindenféle van benne, kávézó, üzletek, etetők - de én direkt elmentem és megkerestem a vágányokat is, mert csak akkor hittem el, hogy pályaudvaron járok:-)
2010. szeptember 3., péntek
... Washington DC, 2010. augusztus ... 1....
Ez nem jelenti azt, hogy nem láttam olyat, amin még lenne símítani való az én felfogásom szerint, de ezekről majd a végén ejtek pár szót ( nem lennék Igazi Magyar, ha nem fanyalognék egy kicsit legalább:-))).
Szóval Washington... hát ez a város és környéke olyan hely, ahol bizony élnék hosszasabban.
Mindjárt itt ez "Cerka" (lássuk be, azért nem ez a legizgalmasabb emlékmű a világon), ami megszabja, minél magasabb építmény nem jelenhet meg a városban, ezért mincsenek felhőkarcolók és ez máris egy jópont oda:
Aztán ott van a Mall, ami egy irdatlan hosszú park a város közepén, amire körben fel vannak fűzve a legfontosabb látnivalók: a múzeumok (sok), az emlékművek (sok), és az ide látogatóknak árnyat és felüdülést adó parkok az óriási fákkal, padokkal, vízfelületekkel, élővilággal, ja, meg a Fehér ház és a Capitolium is.
A Mall akkora, hogy jobban jársz, ha ilyet bérelsz, legalább amikor először "körbefutod" (nekem nem volt, többször ki is purcantam rendesen...).

A múzeumok fantasztikusak! Egy kis biztonsági ellenőrzés után, ha akarod, az egész napot bent töltheted, de akár ki-be járkálhatsz, ha belefáradsz a sok látnivalóba, vagy kiugranál melegedni egy kicsit az augusztusi kánikulába. Szinte minden múzeumban vannak interaktív részek, talán egyben láttam szigorú tekintetű teremőröket és szintén egy volt, ahol nem lehetett fényképezni. A többiben szabad tapogatni és MEGBÍZNAK benned!!! Minden múzeumban van persze üzleti részleg és kávézó-, evőhely is. A boltjaikban sokkal értelmesebb apró ajándékokat (pl. Rubik kockát!) vehetsz az itthonmaradottaknak, mint az utcai árusok bármelyikénél és nem horror árakon.
A sok közül az én kedvencem az amerikai történelmet, legnagyobb részében az indián kultúrát bemutató múzeum volt. Az épület maga egy csoda:
Folyt. köv.
2010. szeptember 2., csütörtök
... Silver Spring, Washington DC, 2010...2...
Egyrészt, mert mozaik is van benne, másrészt, mert egyike az oly sok, gyerekek számára létesített lehetőségnek, amik annyira tetszettek Amerikában, és feltett szándékom, hogy ezt megpróbálom a mi kis városunkban is megvalósítani. (((Jó, tudom, ébredjek fel... de miért, mikor álmodni olyan jó? - gyorsan zárójelbe is teszem a negatív gondolatot!)))))
Képzeljetek el egy Pilisvörösvár méretű kis várost, képzeljétek el a legagyforralóbb nyári kánikulát, annak is egy naggggyon meleg késő délutánját, gyerekeket, akik mozogni, zajongani, sikoltozni, örülni akarnak és unják a lakások, üzletek klimatizált, de zárt világát...
... képzeljétek el, hogy végső kétségbeesésetekben a gyerekeket bepakoljátok az autóba és elszállítjátok őket (és magatokat) pár kilométerrel arrébb, a város egyik központi terére, ahol ti megpihentek egy árnyékos padon és a srácoknak, miután megszabadítottátok őket felesleges ruhadarabjaiktól, azt mondjátok: Rajta, futás, élvezzétek az életet!
És a kölykök órákon át képesek örömködni a friss víz, a rendetlenül feltörő kisebb-nagyobb vízsugarak csapkodása, a testüket szabadon érő szellő símogatása felett. Ti meg ott ültök békésen, élvezve az ő örömüket... mindezt ingyen (ill. egy kis benzin áráért).
http://www.flickr.com/photos/stiglice/4951021940/
Az már valószínűleg csak nekem volt hab a tortán, hogy az egész attrakció, meg a környezet tele volt mozaikkal:
... Silver Spring, Washington DC, 2010...1.
... volt New York után a következő állomáshelyem két hétig.
Menyemnek, fiamnak köszönöm, hogy a két hét minden percét maradéktalanul élvezhettem! Fantasztikus ellátásban volt részem: minden napra kitaláltak valami programot, látnivalót nekem. Persze az unokák jelentették minden programok csúcsát, de a szülőkkel folytatott, éjszakákba nyúló hosszú beszélgetések is az újdonság erejével hatottak - legalábbis a fiam kamaszkora óta nem volt részem ilyesmiben:-)))
Hannah anyáskodik, Levente eszik - jellemző kép róluk:
Ebben a kis házban élnek éppen, Silver Spring nevű kisváros kertes részében, Washington DC-től néhány kilométerre. Innen indultunk portyázni, többnyire autóval, mert itt a tömegközlekedés kissé nehézkes, de egyszer-egyszer azért egyedül is útrakeltem.
Szépek ezek az utcák, tetszettek a házak, előkertek. Az előkerteket általában nem kerítik be (sokszor a hátsót sem), már ezért is szélesebbnek, tágabbnak tűnnek az utcák, de általában is nagyvonalúan bánnak a terekkel. (Ez a szemnek kellemes, de a lábnak már nem annyira... )
A kissé elferdült villanyoszlop nem véletlenül került az alábbi képre, ui. első élményem az érkezésem utáni reggelen az volt, hogy a ház alagsorában áll a víz és nincs áram. Hatalmas, felhőszakadással kombinált vihart aludtunk át az éjszaka, ami fákat döntött ki, ágakat tört le és ezek rendesen megszaggatták az elektromos vezetékeket.
Washingtonban és környékén csodálatos növényzet burjánzik dúsan, hatalmas öreg fákkal, amiket nem szívesen vágnak ki, vagy csonkolnak, így bizony előfordul, hogy egy-egy vihar után rövidebb-hosszabb áramszünetet kell elviselniük az ott lakóknak. Ilyenkor persze nem lelkesek, olvastam is a másnapi helyi lapban, hogy néhányan jóóóól megfenyegették a "megbízhatatlan" áramszolgáltató vállalatot, hogy össze fognak állni többen és vesznek egy aggregátort :-) (De ha a szerencsétlen cég megpróbálna kivágni néhány öreg fát, még ennél is életveszélyesebb fenyegetésekkel kellene szembenéznie.)
Ezt a kedves kis, mozaikkal díszített templomot az autóból láttuk valahányszor a fővárosba vagy onnan vissza autóztunk:Ez a kevésbé kedves, hatalmas mormon templom ugyanennek az útnak egy másik szakaszán, egy kanyar után bukkan fel váratlanul és fenyegetően: